olympic2016 מביאה בשורות רבות בנוגע לצמיחה הגדולה בתעשיית הספורט האלקטרוני וחלק מהעוסקים בתחום לוטשים עיניים לאופק ורואים תחום זה במסגרת משחקי האולימפיאדה.
השאלה העיקרית היא האם זה שווה את המאמץ והאם באמת נראה בעתיד תחרויות גיימינג במסגרת כזאת?


הפדרציה הבינלאומית לספורט אלקטרוני (IESF), הינו גוף המנסה לקדם את הכרת הספורט האלקטרוני כספורט רשמי ומוכר ובכך להוביל במאבק לקדם אותו לאחד מענפי הספורט שישוחקו במסגרת משחקי האולימפיאדה.
השבוע הודיעה הפדרציה כי הם השלימו את הצעד הראשון בהכרה על ידי IOC, שהוא הועד האולימפי הבינלאומי בו ישנם נציגים ממעל ל - 100 מדינות והוא המחליט בין היתר אילו ענפים יהיו באולימפיאדה.

הצעד עליו מדובר הוא בקשה שהגישה IESF ל - IOC לקבלת מידע בנוגע לדרישות הצירכות להתקיים על מנת לקבל הכרה כענף ספורט מוכר אצלם. IESF קיבלה בתחילת החודש תשובה עם הנתונים הנדרשים והבטיחה כי היא תעביר את המסמכים הנדרשים ובכך למעשה מסתיים ההליך שפורסם השבוע במספר מדיות בעולם.

אין הדבר מפחית מהפעילות הרבה של IESF עבור הספורט האלקטרוני תוך נסיון ליצור רגולציה והכרה של ממשלות ברחבי העולם
IESF הצליחו להשיג הכרה ולקיים קשרים עם גופי ספורט שונים בעולם כמו TAFISA (איגוד הספורט העממי העולמי), IAAF (הפדרציה הבינלאומית לאתלטיקה) ו - WADA (הארגון למלחמה בסמים בספורט). כולם ארגונים לא באמת חשובים בהכרה מול הועד האולימפי או שהחיבורים נראים כרצון של שני הצדדים להציג רשת עניפה יותר של קשרים כי הרי אין באמת קשר בין אתלטיקה לספורט אלקטרוני, המלחמה בסמים היא לא דבר שכרגע הספורט האלקטרוני יכול להתגאות בו והכרה כספורט עממי משאיר את התחום כ...ספורט עממי בלבד.
קבלת מידע בנוגע לדרישות הרצויות על מנת להתקבל ל - IOC הוא צעד מינורי בלבד בדומה להגשת מועמדות לפוקלטה לרפואה אך ללא גיבוי של היכולת ללמוד תחום זה על ידי מגיש המועמדות.

הויכוח סובב סביב מספר שאלות:
- האם מדובר באמת בספורט? על פי כל הפרמטרים, אכן מדובר בענף ספורט בדומה להרבה ענפים אחרים הדורשים פחות מאמץ פיזי אך אימונים רבים, התמדה של שנים, יכולת ריכוז וחשיבה גבוהה ועוד. אם השחמט מוכר כיום כענף ספורט אז אין סיבה שהספורט האלקטרוני לא יהיה כזה.

- האם מדינות (מתוך 204 המדינות שהשתתפו באולימפיאדת לונדון)  יסכימו להקים תשתיות, עמותות, תמיכה ממשלתית ועוד על מנת להכשיר שחקנים מגיל צעיר? ספורטאים ברוב באולימפיאדה מכוונים את עצמם כבר מגיל צעיר להצלחה הגדולה בענף שלהם והגעה לאולימפיאדה. רובם מזניחים כמעט כל תחום חיים אפשרי אחר ועוסקים אך ורק בענף הספורט שלהם כבר מגיל צעיר (לעיתים אף גילאים הקטנים מבית ספר יסודי). בשביל המעמד הנכסף של המשחקים האולימפיים. הדבר דורש השקעה כספית רבה הן של המשפחה והן של המדינה תוך ידיעה גם כי מדובר במעגל שיאפשר תעסוקה בענף לספורטאים לאחר גיל הפרישה שלהם, גיל מאד צעיר.

- רוב ענפי הספורט כיום באולימפיאדה הם כאלה שלא מכניסים כסף רב ביום יום וזה שיקול גדול בעולם של היום. תהילה ומדליית זהב זה כבר לא הדבר שמניע ספורטאים. הענפים באולימפיאדה כיום הם כאלה שמחוץ לאולימפיאדה זוכים לסיקור מועט יחסית לענפי ספורט אחרים, התמיכה של מממנים (ספונסרים) היא מועטה והשכר, אם בכלל קיים, הוא רק זה המתקבל מתקציב הועד של אותו הספורט המתקבל בדרך כלל מהמשרדים הממשלתיים. רק מספר מועט של ענפים באולימפיאדה מאפשרים קיום בכבוד מעבר לאירוע של פעם ב - 4 שנים, כדוגמת כדורגל או כדורסל.
בעולם עושים כסף בענפים בהם יש תמיכה של ספונסרים חיצוניים ואלה רוצים אקשן, בידור ועוד מאפיינים מושכי קהל. ענפים אלו נכללים לרוב כענפי פריסטייל כמו גלישת גלים, סקייטבורד ועוד ענפי אקסטרים אחרים.
הספורט האלקטרוני נהנה כעת מחשיפה רבה ודרישה של רשתות טלויזיה גדולות לשידורים ולכן הם מתאימים למקומות כמו משחקי X ועוד תחרויות ספורט אקסטרים גדולות בעולם.

- פוליטיקה? לא הפוליטיקה שאנחנו מכירים מכנסת ישראל אלא הפוליטיקה הפנימית ומלחמות היוקרה בין מקבלי ההחלטות בועד האולימפי.
הועד האולימפי מורכב מנציגי מדינות הרוצות לראות ענפים שבהם יש להם סיכוי להביא את המדליה הביתה. תמיכה כזאת תתקבל בעיקר ממדינות ממספר מועט של מדינות אסיה וסקנדינביה.
כמו כן הועד האולימפי כיום הוא ועד עם חשיבה מקובעת ומתקשה לקבל שינויים וחידושים קיצוניים מדי.
שיקול נוסף הוא השיקול הכלכלי כאשר ישנם רק מספר מועט של ספונסרים ראשיים למשחקים האולימפיים אך יש איסור מוחלט על הספורטאים להציג פרסום של הספונסרים שלהם במהלך האולימפיאדה.

- נבחרת לאומית? האפשרות היחידה היא אולי לקיים נבחרת לאומית אך כזאת דורשת אימון משותף של שחקנים. בענפי ספורט כמו כדורגל נפגשים השחקנים במספר לא מבוטל של תחרויות שנתיות וזוכים לאפשרות להתאמן וללמוד כיצד לעבוד בקבוצה. קיום נבחרות לאומיות תדרוש גם תשתית של תחרויות נוספות לא מועטות מעבר לאירוע הראשי של פעם ב - 4 שנים.

- סמים משפרי יכולת? המלחמה בסמים משפרי יכולת בענפי ספורט מסורתי הם דבר שבשגרה ובדיקות נערכות באופן קבוע במשחקים האולימפיים אך מדובר בדבר הדורש תקציב ענק, מחקר ומעקב אחרי סמים חדשים ועוד.
הספורט האלקטרוני הוא בעיקרו מנטלי והסמים הם שונים מה שדורש מערך בדיקות אחר לגמרי. ESL הכריזו בקול תרועה גדול על התחלת בדיקות סמים שכאלה אך הבעיות המשפטיות הרבות עדיין לא נפתרו והבדיקות הן לא פולשניות (אין בדיקות דם או שתן) ו - ESL אף הודיעו כי תרופות באישור רופא לא ייפסלו - כמה תלמידים היום בישראל מקבלים רטאליןף קונמרטה ותרופות דומות?

- שאלת המפתח הגדולה היא - איזה משחק יהיה זה שישחקו באלימפיאדה? המשחקים היום משתנים בכל מספר שנים ברובם, עדכונים יוצאים בכל חודש בחודשו ודורשים לאחר מכן שינויים נוספים שיתקנו בעיות שצצו בעקבות העדכונים הללו.
לא ניתן להכשיר ספורטאים מגיל צעיר עם שינויים אלו או בעיקר החשש כי המשחק ייעלם עוד לפני שהגיעו לרמה המתאימה ולשנה בה בדיוק יש משחקים אולימפיים.

כל השאלות האלו מובילות רק למסקנה אחת. אין מקום לקידום הענף במסגרת אולימפית ועדיף להפנות את המשאבים הרבים המוקצים לכך על מנת לקדם אותו כספורט חופשי (פריסטייל) בו לא חסרות מסגרות גדולות רבות עם תקציבים גדולים כמו X Games, ליגות/טורנירים במסגרת רשתות שידורי ספורט גדולות ובמסגרות הקיימות כיום ההולכות וגדלות.

על מנת להגיב עליך להיות רשום באתר.