question 50x69לא מעט קהילות ספורט אלקטרוני קמות בארץ, לא מעט גם נופלות די מהר. כולן מגישות כאחד מהשירות לקהל הגולשים, שרתי משחק להם אנו קוראים "קלאבים".
יש עוד צורך בשירותי קהילה שכאלה?


שרתי משחק חינמיים מהווים פתרון מעולה עבור שחקני הקהילה ותורמים רבות לפיתוח "החיים המשותפים" בקהילה. הפתרון המושלם והחשוב ביותר להצלחה של קהילה.....בעצם לא, למעשה הם מהווים החלק הבעייתי ביותר והתורם המרכזי לנפילה של קהילות.

בעבר באמת היה מדובר בפתרון הכרחי. בתקופה בה פעלו בארץ רק שני ספקי שרתים (LSRV ו - irc.co.il), החזקת שרתים וחוסר תחרות בשוק גרמו לכך ששרת ממוצע היה עולה כ - 300 ש"ח לחודש ויותר.
הפתרון המושלם והאבן השואבת לחברים נוספים בקהילה היו שרתים בחינם - קלאבים.

מעטים מחברי הקהילה ידעו לתפעל שרתים שכאלה ואת הקופסאות (המחשבים) עליהם השרתים פועלים ושחקנים נהרו להרשם לאתרים כמו 3DV ו - CS.CO.IL ולו רק כדי לקבל גישה לאותם שרתי חינם.

מאז הדברים השתנו והשוק נפרץ כאשר ניתן כיום להשיג שרתי משחק במחירם של 25-40 ש"ח לחודש למשחקי CS השונים (עדיין המשחק הנפוץ ביותר בקרב שחקני הספורט האלקטרוני).


info-gameservers

 

כיום החזקת שרתים דורשת ממנהלי הקהילות הקצאת משאבים רבים ובהם אנשים טכניים זמינים בכל שעות היום ממספר סיבות:

- אמינות גבוהה של השרתים - נפילות מעטות ככל שניתן של שרתי המשחק.
- מניעת תקיפות והפלות שרתים - בימים בהם כל ילד שיודע לחפש מעט בגוגל קורא לעצמו האקר, לאחר שהשיג סקריפט קטן שהוא אפילו לא יודע באמת איך הוא עובד, יש צורך להתמודד גם עם הנושא הזה.
על מנת לפתור או לפחות להמעיט את הבעיה יש צורך בהחזקת שרתי Proxy נוספים שגם הם דורשים תחזוקה, ידע וכמובן הוצאה כספית נוספת.
- צ'יטרים - השגת תוכנות צ'יטים כיום היא קלה ביותר וגם כאן כל ילד בעל ידע מינימלי יכול להשיג לא מעט כאלה. גם חברות שמשקיעות בתוכנות אנטיצ'יט  יקרות (ESL השקיעה מעל רבע מיליון אירו בתוכנת האנטיצ'יט שלהם) לא מצליחות להתמודד באופן מלא בתופעה. גם כאן נדרשים אנשים טכניים שיעבדו על תוכנות אנטיצ'יט באופן שוטף.

התלונות הרבות ביותר כנגד קהילות באות כנגד תפעול שרתי הקלאבים ולכן אתרים גדולים בעולם הגיעו למסקנה שהשקעה בשרתים שכאלה היא יותר פוגעת מאשר תורמת.

רצוי שבעלי הקהילות יתמקדו בקיום פעילויות שונות עבור הקהילה על ידי העברת המשאבים הנדרשים מהחזקת שרתים לתקציב הפעילויות והאירועים אותם הם עורכים.

להחזיק בני נוער בהתנדבות לתחזוקת השרתים זה כבר מזמן לא הפתרון לתחזוקה נכונה והקצאת משאבים כספיים לטכנאים זאת הוצאה לא קטנה.
הפעלה של 30 שרתי משחק על אותה קופסא רק כדי להראות לקהילה כמה משקיעים בה גורמת בהתחלה להצטרפות מרובה של משתמשים חדשים אך לאחר זמן מה מביאה לתלונות רבות על רמת השרתים. השלב הבא הוא עזיבה המונית לקהילה הבאה בתור שצצה ברחבי הרשת.
לחלק את השרתים על מספר קופסאות? שוב הוצאות נוספות ורבות.

בעולם מושלם רצוי להוסיף כל שירות אפשרי עבור הקהילה אבל העולם עובד על הכנסות והוצאות וההוצאה הנדרשת מהחזקת שרתים באופן שיהיה טוב עבור הקהילה היא גדולה ורצוי להסב את המשאבים האלה לצרכים חשובים יותר להחזקת קהילה ופהעלת שירותים שבסופו של דבר חשובים יותר להחזקת חברי הקהילה במקום אחד ולשא ינדדו ממקום למקום.

תגובות  

#1 RoR 2013-05-15 17:18
מועדונים הם ערוץ יעיל מאוד ויחסית זול לקידום קהילה \ פרסום הודעות ומסרים - ובניגוד למה שנדמה לך משאבי הזמן שמושקעים בו אינם יקרים כל כך.

היתרון המשמעותי בקלאבים הוא שהם מהווים גשר ראשוני עבור השחקנים החדשים המכונים בדרך כלל "PUBLIC" לבין השארית הקטנה יותר הגיימרים החצי מקצועיים (שהם כמובן קהל היעד של UNIT101).

בעבר שרתים היו בהחלט יקרים יותר אבל לא רק בגלל חוסר תחרות אלא בגלל שחומרה הייתה יקרה יותר ב2004 בעקבות התחרות שהופיעה זה כבר הפך להיות 120 ש"ח אגב...

באופן אירוני השרתים היקרים של ה350 ש"ח גרמו לשחקנים להיות רציניים יותר הקניה הייתה קבוצתית ומי שהשקיע כסף כנראה הפך להיות רציני יותר והשקיע יותר במשחק ואלו שלא השקיעו כסף העריכו את העובדה שיש להם מקום לשחק בו ולכן גם הם הפגינו רצינות רבה יותר.
#2 Ender 2013-05-15 17:51
מצטט RoR:
מועדונים הם ערוץ יעיל מאוד ויחסית זול לקידום קהילה \ פרסום הודעות ומסרים - ובניגוד למה שנדמה לך משאבי הזמן שמושקעים בו אינם יקרים כל כך.

זאת בדיוק הטענה שלי - השקעה "זולה" גורמת לשרתים בארץ להראות כמו שהם. שרתים יציבים, בעלי רייטים ופינג נמוך ונפילות מינמיליות עקב הצפות ותקיפות נוספות הם לא כאלה זולים.
מתנדבים להחזקת השרתים, כמו שעושים בכל הקהילות היום, הם כאלה שלא זמינים תמיד כשצריך, פורשים וחוזרים (או שלא) ויוצרים מצבים בהם אין מי שיטפל בשרתים. וכל השאר מפורט במה שכתבתי :-)
#3 qwe 2013-05-16 00:01
בקצרה :
קלאבים = שחקנים קצת יותר טובים\ותיקים מהשחקנים שהרגע הכירו את המשחק. לטוב ולע.

על מנת להגיב עליך להיות רשום באתר.