question_50x69אנו שומעים לא מעט על קרבות השליטה בשוק הגיימינג בין הטאסלטים/סמארטפונים, קונסולות וה - PC. ארגונים מודיעים על טורנירים לניידים, חברות פיתוח פונות יותר ויותר לקונסולות ואילו חברות שפונות ל - PC מוכיחות כי הדברים בכל זאת נראים אחרת.
מי ינצח ומי ייעלם? האם התחזיות העכשוויות נכונות? דיעה אישית.

 

 

לא מעט שנים אנו רואים שינויים ותמורות בתעשיית הגיימינג כאשר מדי פעם צץ "שחקן" חדש המאיים לכבוש את השוק ולנצח את הפלטפורמות הקיימות מזה שנים לפניו.

לעיתים אנו רואים הצלחה גדולה כפי שראינו בשוק הקונסולות מול שוק ה - PC אך גם כאן מדובר בהצלחה חלקית ולא בכיבוש שוק הגיימינג כולו.

מה שצץ ועולה כעת הוא דווקא נושא הטאבלטים והסמארטפונים וכיצד הם יכבשו את שוק הגיימינג העולמי ואף את תחום הספורט האלקטרוני. יכבשו? לא!

 

atari


רוב הצעירים הקוראים אולי לא יודעים אבל הקונסולות הם אלו שהחלו את מהפיכת הגיימינג הביתי בו אנשים עזבו את חנויות הארקייד (חנויות עם מכונות משחק גדולות) ועברו לשחק בסלון על גבי מסך הטלויזיה עם כל הנוחות שמציע הבית. קונסולות של אטארי, נינטנדו ועוד נמכרו והפכו למוצר מספר אחד ברשימת המתנות של ילדים לימי הולדת, בר מצווה, חג המולד או כל חג אחר שנחגג ברחבי העולם. כל זאת כאשר המחשב האישי היה עדיין בחיתוליו והציג גרפיקה נחותה ביותר לעומת הקונסולות.

 

nintendo


אז החל להופיע האיום שישבור את שוק הקונסולות והציע לגיימרים את האפשרות לא להתנתק מעולם המשחקים גם כאשר הם אינם בביתם - המכשירים הניידים. אמנם על גרפיקה הידועה היום אפילו לא חלמו אך היה נראה כי הנה נולד הדבר הבא. כותרים מצליחים כמו PAC-MAN ו - Donkey Kong מצאו את מקומם ביד של כל ילד שני כמעט ברחבי העולם המערבי.

 

Donkey_kong


תוצאות המירוץ לכס המלכות של עולם הגיימינג היה נראה ידוע מראש כאשר דובר על שליטה של המכשירים הניידים מול הקונסולות הביתיות. אז חשבו שידוע מראש...אז מה? למרות התפתחות הגרפיקה במכשירים הניידים והאפשרות להשתמש בכרטיסים על מנת לשחק ביותר ממשחק אחד במכשיר באו הקונסולות והראו שמכשיר גדול שיכיל בתוכו חומרה חזקה יותר תמיד יצליח לכבוש את עיניהם, ובעיקר את כיסיהם של הגיימרים שלא מסתפקים בדמות זעירה שאפילו לא מזיזה את השפתיים באנימציה כאשר היא מדברת וכך נכשלו הניידים מול הקונסולות.

 

apple2e


בשלב הזה פורץ המחשב האישי, ה - PC, קדימה ומציג חומרה משופרת, יכולות התחלתיות של תלת מימד, רזולוציה גבוהה יותר, הצללות, הצגת פריטים רבים בו זמנית על המסך ועוד ועוד. ה - PC כובש את עולם הגיימינג כאשר המכשירים הניידים הופכים למעשה כמתנה זולה, צעצוע שנמכר בעיקר לילדים בגיל צעיר מאד.
הקונסולות עצמן כמעט ונעלמות מהעולם, לפחות עד להופעת ה - PlatStation הראשון אשר הציג אפשרויות גרפיקה המתקרבות במעט ליכולות ה - PC.

בשנה וחצי האחרונות שוב עולה הושא לכותרות, בעיקר בשל דחיפה כלכלית של גופים בעלי עניין מכל תחום ותחום, בן אם זה הניידים, הקונסולות או יצרניה חומרה, כאשר תפוצת הסמארטפונים והטאבלטים הביאה גל חדש של גיממינג למכשירים ניידים עד כדי כך שאחד מהארגונים הגדולים בעולם לאירועי ספורט אלקטרוני, WCG, הכריז כי השנה באירוע הגדול שלהם יהיו אך ורק תחרויות למשחקי סמארטפונים/טאבלטים. חשוב להזכיר כי הם חזרו בהם מההחלטה, אולי מאותה סיבה שאליה אני מוביל את המאמר.

המכשירים הניידים, לפחות בעתיד הנראה ועם הטכנולוגיה המוכרת לנו, לא יוכלו לכבוש את עולם הגיימינג ובטח ובטח לא את עולם הספורט האלקטרוני עם משחקי casual דלי גרפיקה באופן יחסי למוכר לנו בעולם כיום וכעת מדובר אך ורק בקידום ודחיפה כלכלית של יצרני המכשירים הניידים עצמם.

כל זה מותיר את הקרב על הצמרת בין הקונסולות לבין ה - PC כאשר הקונסולות כבר לפני מספר שנים עברו במכירות המשחקים את המכירות הקיימות ב - PC וזאת ממספר סיבות שהעיקריות שבהם הם יכולת הפירטיות וההפצה הקלה יותר בעולם ה - PC וכמובן אי הצורך להתעסק בהתקנות ובעיות טכניות שונות הקיימות ב - PC. אך למרות גרפיקה מרהיבה הקיימת כיום בקונסולות הם עדיין לא עומדים ביכולות שמציג ה - PC ולראייה העובדה שמפתחי משחקים רבים היוצרים משחקים לשתי הפלטפורמות, נאלצים להוריד את האיכות על מנת להתאימו לקונסולות.

כיום כאמור שולטות הקונסולות בעולם הגיימינג אך מערכות להפצת מדיה דיגיטלית כגון Steam והרצון של EA להכנס לשוק דווקא בגלל העובדה שמדובר בשוק שמניב רווחים לא קטנים (והיא עושה זאת בעזרת מערכת Origin). חברת EA אף הוכיחה כי כאשר משחק מקבל את ההשקעה הנדרשת למשחק שיותאם ל - PC באופן מלא, הם מגיעים כך לרווחים העוברים את אלה של חלק מהקונסולות כפי שהיה עם המשחק BF3 שהוביל את EA להכרזה כי ההכנסות לרבעון הראשון מציבים את ה - PC במקום השני כאשר ה - XBOX מוביל, לאחריו ההכנסות הגדולות ביותר באות משוק ה - PC ורק לאחר מכן מופיעות ההכנסות הבאות מה - PS3.

 

xbox360


מה העתיד? הקונסולות עומדות לקראת יציאת הדור הבא שיציג אפשרויות גרפיקה גבוהות יותר מהנראה כיום אך במקביל גם חומרת ה - PC ממשיכה להתפתח ונראה כי עדיין המחשב יהיה חזק יותר מהקונסולה.
פרט נוסף שישפיע על המאבק בין השניים הוא המחיר. בעוד המחשב נמצא כמעט בכל בית מערבי ונותן במחיר של כמה אלפי שקלים את האופציה לגלוש באינטרנט, לשמש כמרכז בידור ומדיה, כלי עזר ללימודים ועבודה שוטפת וכמובן גם למשחקים עומדות הקונסולות מולו עם מחיר שעולה מפיתוח מוצר אחד לשני, עומד אף הוא על כמה אלפי שקלים כאשר כל משחק אחר כך מגיע למחירים לעיתים של בין 300-400 שקל, כל זאת כאשר הוא מאפשר יכולות גלישה מוגבלות יחסית באינטרנט, יכולות גרפיקה פחותות ולמעשה לא עולה באף פרמטר על המחשב (למעט העובדה שפשוט מפעילים ומשחקים).

ההערכה היא כי, לאור הנתונים הקיימים כיום, המחשב יעשה קאמבק ענק בעולם הגיימינג ויחזור ליטול את מושכות ההובלה בתחום.
הכתוב מהווה דיעה אישית ונשמח לשמוע דיעות נוגדות (אבל מעדיפים את הדיעות הדומות Laughing )

תגובות  

+1 #1 t1ao 2012-08-27 12:20
PC4EVER :D

על מנת להגיב עליך להיות רשום באתר.