olimpicהשבוע עקבו רבים בגאווה אחר אליפות העולם בשחמט בה הנציג הישראלי, בוריס גלפנד, התמודד מול הנציג ההודי וישיותאן אנאנד על התואר אלוף העולם בשחמט. באופן אישי מה שנקלט באוזני היה דווקא הדיבור על השחמט כספורט ועל הספורטאים המשתתפים בו. ספורט או לא? ומה עם הגיימינג?

 

 

רבים רואים בספורט כפעילות גופנית בלבד. כך חונכנו נחל משיעורי הספורט בבית הספר וכלה בשידורי הטלויזיה המציגים תוכניות ספורט בהם נראים ענפים הדורשים מאמץ פיזי רב מהמשתתפים בהם ולמרות זאת, כפי שכתבתי בפתיח, מתייחסים גם לענפי תחרות אחרים כספורט במקרים רבים והשבוע נפתח הדיווח בחדשות ערוץ 2 (החל מהשנייה ה - 22) על סיום משחקי אליפות השחמט במילים הבאות:
"...כבר זמן רב שספורטאי ישראלי..."

 
כאמור אמירה שמייד החזירה אותי לויכוח הישן בתחום היחסית חדש, האם גיימינג נחשב כספורט (ספורט אלקטרוני) או לא?

את המונח ספורט אלקטרוני, שאליו התלווה המונח אתלט סייבר (Cyber Athlete) קבע מי שנחשב בעיני רבים כאבי הספורט האלקטרוני, אנג'ל מוניוז, אשר החל לקיים את תחרויות הספורט האלקטרוני כבר בשנת 1997 תחת השם Cyberathlete Professional League, או כמו שרבים מהתחום מכירים - CPL.

הגדרת המילון אומרת כי ספורט הוא למעשה: "פעילות שמטרתה השתתפות בתחרות, בבידור עצמי או בהנאה ודרכים אחרות. בדרך כלל הספורט יכלול פעילות גופנית מאומצת, אך יש ענפי ספורט דוגמת שחמט שאין בהם פעילות גופנית רבה".

מי שמכיר את תחום הגיימינג יודע שבהחלט מדובר בתחום שעונה על ההגדרות המופיעות במילון. כאשר מדובר ברמות הגבוהות של המשחק ותחרויות בינלאומיות, המשתתפים בהם עברו שנים של נסיון במשחק המדובר, אימונים כמעט יומיומיים של שעות רבות ובדיקת היבטים רבים של המשחקים והאסטרטגיות שבהם על מנת להגיע לרמות הגבוהות ביותר.

אז מדוע בכל זאת משחק כמו שחמט מגיע להכרה בינלאומית על ידי הוועד האולימפי (למרות שרבים טועים לחשוב שהוא ענף אולימפי, הוא עדיין אינו מוכרז ככזה אלא רק כמוכר על ידי הוועד ולכן הוא משוחק רק במשחקים העולמיים ולא במשחקים האולימפיים עצמם) ומה ההבדל בינו לבין הספורט האלקטרוני?

לכאורה מדובר בשני ענפים בהם המשתתפים יושבים ומשחקים ללא מאמץ פיזי רב ובשניהם ישנם מאפיינים רבים דומים, ברמות כאלה ואחרות, של ריכוז, חשיבה מאומצת, אסטרטגיה ולעיתים שעות רבות של משחק רצוף ומתיש תוך חשיבות השמירה על עירנות ותגובות מהירות.

חשוב לזכור שמקבלי ההחלטות בוועד האולימפי במקרים רבים הם אנשים מהאסכולה הישנה וכפי הנראה נוטים לחשוש משינויים מרחיקי לכת ושוברי מסורת במפעל בעל מסורת עתיקת יומין ותחום הגיימינג נחשב עדיין בעיני רבים כתחום של ילדים בלבד והגיימרים נתפסים כבעלי עודף משקל "המבזבזים" שעות רבות מול המחשב, תוך אכילת פיצות ושתיית קולה. כל זאת למרות שראיונות רבים בשנים האחרונות מציגים תמונה שונה בנוגע לסדר היום של שחקנים ברמות הגבוהות אשר דואגים להתאמן ולשמור על תזונה נכונה בעיקר על מנת לשפר את יכולת הריכוז והיכולת הפיזית שלהם להחזיק את עצמם שעות רבות בעירנות מירבית במהלך טורנירים.
בנוסף, זכה ענף השחמט בעבר לדחיפה של לובי גדול ומשפיע ממדינות הגוש הסובייטי בעבר שנחשב כבעל השפעה בהחלטות הוועד האולימפי.

כמובן שלא ניתן להאשים רק את מקבלי ההחלטות בוועד האולימפי מאחר ומדובר בתחום מפוזר ובעל משחקים רבים ושונים, כאשר המשחקים המובילים בתחום הספורט האלקטרוני העולמי מתחלפים מדי כמה שנים. כאשר מדובר באולימפיאדה שמתקיימת פעם ב - 4 שנים בלבד, מדובר בהחלט בבעיה. כדוגמה ניתן לראות לאחרונה את הויכוח האחרון בנוגע למשחק הותיק ביותר בתחום, המשחק שרבים חשבו שלו יש את הסיכוי להפוך למשחק רשמי יותר כענף ספורט אלקטרוני, Counter-Strike 1.6. במקרה של משחק זה פועלת המפתחת Valve בימים אלו להעלאת המודעות לגרסה הבאה של המשחק (Counter Strike:Global Offensive) על מנת להפוך אותו למשחק הרשמי על חשבון קודמו.

למרות הכל, לא מדובר באיזו פנטזיה בלתי נתפסת מאחר והגדרות של הוועד האולימפי אומרות למעשה שכל ענף יכול להכלל כענף רשמי במקרה ויקויימו מספר תנאים ובהם כל תחום משחק שיש לו פדרציה או ארגון עולמי הקובעים את חוקים ברורים והמקיים תחרויות קבועות ואליפויות עולם. כמו כן נדרש כי באותה פדרציה יהיו חברים מספר מינימלי של מדינות.

מספר מדינות כבר הכירו באופן רשמי והממשלה בהם תומכת כלכלית בתחום הגיימינג וביניהן דרום קוריאה, שוודיה, בולגריה (היתה הראשונה להכיר בתחום זה כספורט רשמי), סין, רוסיה ועוד ובמדינות נוספות ישנו תהליך חקיקה בנושא (דנמרק, צרפת, גרמניה, אנגליה ועוד רבות אחרות).
גם בישראל החל תהליך של קידום הנושא לאחר הקמת הפדרציה העולמית לגיימינג, שראשיה יושבים בדרום קוריאה, והגעת נציג הפדרציה לביקור רשמי בישראל שאף נפגש עם נציגי משרד הספורט והתרבות. כיום רשומים בפדרציה העולמית כעשרים מדינות ובניהן גם מדינת ישראל (דרך העמותה לגיימינג תחרותי) ובמהלך משחקי אולימפיאדת בייג'ינג ב - 2008 נערך טורניר באירועי הפתיחה כטורניר הדגמה (טורניר הדגמה היווה אז כצעד הראשון להכרה רשמית בפני הוועד האולימפי).

אז ספורטאים אלקטרוניים ברמות עולמיות מקפידים על משטר אימונים, משחק קבוצתי או יחידני, חשיבה אסטרטגית, תזונה ופעילות נכונה לשיפור הריכוז ועוד. נחשיב אותם כספורטאים באופן רשמי?

המאמר נצפה {hits}4396{/hits} פעמים

תגובות  

+1 #1 qwe 2012-06-02 20:55
מה עם איזה מונדיאל ויורו ל CS
:)
+1 #2 Ender 2012-06-02 21:07
מצטט qwe:
מה עם איזה מונדיאל ויורו ל CS
:)

בוא נתחיל באולימפיאדה אחרי זה נדרוש את השאר :)
-1 #3 mele 2012-06-03 10:34
לא מבין מה זאת ההשוואה וההתפלאות....

שחמט כבר שנים על גבי שנים נחשב לספורט אולימפי. אפילו ברידג' זה ספורט אולימפי.
#4 Ender 2012-06-03 18:30
מצטט mele:
לא מבין מה זאת ההשוואה וההתפלאות....

שחמט כבר שנים על גבי שנים נחשב לספורט אולימפי. אפילו ברידג' זה ספורט אולימפי.

אתה שולל את ההשוואה? מדוע? :o
-3 #5 xunler 2012-06-03 21:30
זה רק משחק מחשב, תחביב, לא ספורט ולא נעליים.
+1 #6 Ender 2012-06-03 21:40
מצטט xunler:
זה רק משחק מחשב, תחביב, לא ספורט ולא נעליים.

ושחמט?

על מנת להגיב עליך להיות רשום באתר.