israeliבימים אלו בהם אנו עומדים בפני דו"ח נוסף מהאו"ם בנוגע לפעילות צה"ל בשטחים במהלך "צוק איתן,כדאי אולי להזכר במספר רגעים בהיסטוריה הקצרה של הספורט האלקטרוני בו, כמו בתחומים בינלאומיים אחרים, הישראלים נאלצים לא פעם לנסות ולהגן על שמה של ישראל מול הקהילה הבינלאומית.

 

ישראל, כמו בענפים בינלאומיים אחרים, משתייכת לרוב לאירופה ומתמודדת מדי פעם באירועים וטורנירים בינלאומיים. למרות שמדובר בתחום וירטואלי ברובו גם כאן אנו נתקלים מפעם לפעם במקרים בהם נאלצים חברי הקהילה להתמודד עם אמירות אנטי ישראליות ואף פעילות אקטיבית

בימיה הצעירים של הקהילה המצב היה פחות בעייתי כאשר ב - 2004 ישראל אף הוזמנה להשתתף בליגה מזרח תיכונית בה היו קבוצות ממדינות שאינן בקשרים דיפלומטיים עם ישראל (בלשון המעטה). הליגה אורגנה על ידי בריטי שעבד באותה תקופה בקטאר אך בסופו של דבר הפרוייקט דעך לאחר מספר סבבי משחקים של חוסר הענות של הקבוצות ובעיות רבות של פינגים גבוהים בין המדינות השונות.

מכאן והלאה נאלצו חברי הקהילה הפעילים באתרים שונים בחו"ל להתמודד עם מקרים בהם כל תזכור של ישראל זכה לתגובות גם בנושא הסכסוך הפלשתינאי-ישראלי כפי שניתן לראות בכתבות ב - HLTV.ORG על קבוצה חדשה ל - eSrael (ב - 2010) או כתבה על הסגל של נבחרת ישראל לאליפות אירופה ב - CS:GO ב - 2013.

 

esrael1

 

esrael2

 

ב - 2009 החליטה הנהלת HLTV.ORG,המשדרת את רוב משחקי ה - CS שמתקיימים עד היום בעולם, להפסיק לשדר את משחקי נבחרת ישראל לאחר תקיפות DDOS על שרתי הצפייה שארעו רק במהלך משחקים אלו.
דברי מנהל סיקור הטורניר דאז:

[22:48:12] <@Nomad|HLTV-org> we will not be hosting anymore matches with Israel
[22:48:19] <@Nomad|HLTV-org> we cannot afford to do so
[22:50:45] <@Nomad|HLTV-org> i doubt it was anyone from israel
[22:50:53] <@Nomad|HLTV-org> but it was because the match involved israel

לאחר פנייתנו למנהל האתר, הוחלט כי השידורים ימשיכו להתקיים והוא אף גינה את עירוב הפוליטיקה בעולם הגיימינג.

ברוב המקרים עושים חברי הקהילה עבודת הסברה מעולה ושאר התגובות היו דווקא טובות וחברי קהילת ה - CS וה - CS:GO נחשבו לאהודים בקהילה האירופאית אך במהלך 2011 נאלצו הישראלים להתמודד בתופעה באופן ישיר כאשר קבוצת eSrael השתתפה במשחקי ESWC בצרפת ובמשחק מול 3DMAX שינו שחקני הקבוצה הצרפתית את שמם ל - 4PALESTINE.
הקבוצה הישראלית התמודדה עם המצב בשיקול דעת ואף ניצחה בסופו של דבר את המשחק שבסיומו לחצו את ידי שחקני הקבוצה היריבה, למעט את ידו של השחקן ששינה את שמו.

 

esrael eswc 2011
מתוך חומר הגלם של סרט תיעודי שהיה אמור להיות מופק בנוגע לגיימינג בישראל שהפקתו בוטלה (קרדיט: רותם לוים)

מיני דרמה נוספת התרחשה כאשר באתר של Complexity, אז אחד הארגונים המובילים והמשפיעים ביותר, הוסר דגל ישראל מדגלי המדינות אך לעומת זאת התווסף דגל פלשתין.
מנהל הארגון, ג'ייסון לייק, מסר לנו אז כי מדובר בעדכון שנערך למערכת והדגל הוסר על ידי העדכון ולא בכוונה (למרות שמדובר במערכת ותיקה ומוכרת שבכל הגרסאות של הופיע דגל ישראל).
גם הפעם הבעיה תוקנה לאחר פנייתנו.

גם אנחנו לא חפים מטעויות במלחמת ההסברה בתחום כאשר במסגרת מבצע "עמוד ענן" העלה דובר צה"ל לאתר הרשמי שלו משחק חברתי בשם IDF Ranks, כאשר בכותרת רשום כי "השמיים הם הגבול ואלי גם אתם תוכלו יום אחד להיות רמטכ"לים ב - IDF Ranks".
הדבר פורסם בתקשורת הבינלואמית וגרר ביקורת רבה על כי באתר רשמי של צה"ל, במהלך לחימה פעילה, כאשר באותו האתר מציגים גם כתבות על פצועים, מספר טילים שנורו ועוד, החליטו להציב משחק חברתי.
המשחק הוסר מייד עם הפרסומים בטענה שעקב עומס על האתר וביצוע עבודות טכניות בו, המשחק הוסר.

בקרוב ייערכו מוקדמות אליפות העולם של E-Frag ב - CS:GO, בהם משתתפת גם קבוצה פלשתינאית (למרות שישראל לא משחקת באותו איזור), וכפי הנראה צפויים מקרים דומים גם הפעם. מעניין יהיה לראות משחק בין נבחרת ישראל ופלשתין במידה ושתיהן יצלחו את שלב המוקדמות ויוצבו באותו הבית בטורניר.

אם גם אתם חויתם או מכירים חוויות דומות בקהילות אחרות אנו נשמח לשמוע.

על מנת להגיב עליך להיות רשום באתר.